- Проишествия

Пенсії: чому вони маленькі і чи варто українцям сподіватися на більші

Переважна більшість пенсіонерів в Україні отримують щомісяця не більше 3,5 тисяч гривень.

«Не знаю, яку реформу потрібно запровадити, щоб допомогти населенню, яке майже за межею бідності. Дуже прикро. І це я роблю висновки зі спілкування із знайомими та сусідами, які весь час змушені економити, складати копійка до копійки», — говорить директорка однієї з криворізьких гімназій Олена Маханько.

За рік вона зможе піти на пенсію і за віком, і за стажем. Пані Олена не знає ще можливий розмір майбутньої пенсії – але вже планує залишитися працювати далі.

Пенсійний фонд на державних дотаціях


Про потребу покращення пенсійної системи і, відповідно, збільшення пенсій в Україні говорять роками.

Суттєві зміни до пенсійного законодавства відбулися у 2004, 2011 та 2017 роках. Наступних слід чекати щонайменше до 2022-го, каже керівниця Центру аналізу публічних фінансів Київської школи економіки Дарина Марчак.

За даними ПФУ, станом на 1 січня 2021 року в Україні налічувалося 11 мільйонів 100 тисяч пенсіонерів. 2,7 мільйона з них працюють.

Пенсіонерів забезпечують трохи менше 13 мільйонів осіб. Одне із ключових джерел поповнення пенсійного фонду — надходження єдиного соціального внеску, який відраховують із заробітних плат працюючих українців. Торік прем’єр-міністр Шмигаль заявив, що співвідношення працюючих і пенсіонерів років через 15 може дорівнювати один до двох.

При цьому відрахувань із зарплат працюючих українців не вистачає уже сьогодні.

Загальний бюджет фонду на 2021 рік – 495,5 мільярда гривень. Мало не половину з них надає уряд.

«Держава бере гроші з «кишені» у держбюджеті та перекладає у ПФУ. Торік це було 202 мільярди гривень, у 2021 році очікується 195 мільярдів, — говорить про усталену практику порятунку ПФ Дарина Марчак. — Уряд дає гроші, фонд з єдиного соціального внеску отримує надходження — все одно не вистачає. І тоді ПФ бере ще й позику у державному казначействі, а потім не може її погасити. За 2020 рік не було погашено позик на 14 мільярдів гривень — це можна трактувати, як дефіцит Пенсійного фонду».

Вона вважає, що одна із проблем нестачі коштів у ПФУ — виплата частини заробітної плати працівникам у «конвертах».

За 28 років педагогічного стажу наша співрозмовниця Олена Маханько провела на пенсію кілька десятків колег. Переважна більшість продовжила працювати і після цього. Не дивно, адже середній розмір пенсій нині 3,5 тисячі гривень. Такі отримують дві третини пенсіонерів. Ще 5% мають виплати за вислугою років — 4,7 тисяч гривень.

Олена Маханько працює у гімназії №44 з 1979 року, з них 28 років — педагогічний стаж. У 2001 році вона стала директором навчального закладу.

«Гімназія №44 для мене — єдиний навчальний заклад, у якому я працюю і, сподіваюся, буду працювати», — каже пані Олена.

У Кривому Розі нині понад 186 тисяч пенсіонерів. Непрацюючі отримують 2 400 гривень. Ті, хто має повний страховий стаж — 35 років чоловіки та 30 років жінки — з 1 березня 2021 року отримуватимуть не менше 2 200.

«35 років життя, здоров’я віддати державі — і за це отримувати трішки більше 2 тисяч — це смішно. Прикро, що держава не піклується про своїх громадян. А якщо порівнювати з європейськими країнами, то взагалі плачевний стан», — говорить пані Маханько.


Стаж можна докупити?


Однак для отримання навіть і такої невеликої пенсії потрібен мінімальний страховий стаж.

«У 2021-му це 28 років. Мінімальний стаж підвищується на 1 рік щороку. Тобто, наступного необхідно буде 29 років, а у у 2028-му — 35 років загального стажу, щоб вийти на пенсію за віком», — каже спеціалістка криворізького відділу обслуговування громадян ПФУ Світлана Дуброва.

Кому після настання пенсійного віку бракує року-півтора стажу — можуть продовжувати працювати і набути необхідний мінімум. Або його докупити.

«Якщо у людини не вистачає стажу і в неї немає можливості допрацювати його, вона може звернутися до Державної фіскальної служби та заключити договір добровільного страхування. Це передбачає проплату, яка буде зарахована як страховий стаж», — розповідає Світлана Дуброва.

Сума сплаченого єдиного внеску за кожний місяць не повинна бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору. А при сплаті ЄСВ за попередні періоди вона вдвічі збільшується.

Тобто якщо сьогодні мінімальна зарплатня 6 000 гривень, то 22% (1 320 гривень) від цієї суми складатиме вартість одного місяця страхового стажу, а при одноразовій сплаті за минулі періоди – 2 640 гривень.

Також стаж можна вирахувати за такою формулою:

Стаж = ЄСВ з мінімальної зарплати * коефіцієнт * кількість місяців

Наприклад, умовний криворіжець Іван має 26 років страхового стажу, йому для виходу на пенсію треба ще 2 роки (24 місяці).

Рахуємо:


Стаж = 1 320*2*24 = 63 360 гривень.

Світлана Дуброва говорить, що перевірити свій стаж можуть навіть ті, хто тільки-но почав кар’єру. Власне, для цього треба зайти в свій кабінет на порталі електронних послуг ПФУ, ну а зробити це можна з електронним підписом. Якщо його немає, то можна звернутися до місцевого відділу обслуговування громадян ПФУ і отримати пароль до особистого кабінету.


Коли ж чекати змін у пенсійній системі?


У минулому місяці Уряд анонсував, що із 2022 року індексація пенсій відбуватиметься щороку не пізніше 1 березня. Так, сьогодні пенсії 8 мільйонів громадян зросли на 11 %, або ж в середньому на 300 гривень.

Але як пояснює спеціалістка криворізького відділу обслуговування громадян ПФУ Світлана Дуброва — автоматично проіндексувати пенсії в Україні не можуть, це відбувається лише після Постанови КМУ.

Фахівчиня нагадує, що під час розрахунку пенсій враховується підвищення показника середньої заробітної плати.


Читайте також: Не нижче 2200 гривень: уряд проіндексував пенсії для працівників із повним страховим стажем


Що далі?


У листопаді 2020 року Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради законопроєкт щодо накопичувальної професійної пенсійної системи. Нею зможуть скористатися окремі категорії осіб віком до 35 років (станом на 1 липня 2021 року).

Законопроєкт №4408 подали до ВРУ вже 4 місяці тому. Він передбачає запровадити три професійні пенсійні програми, що дають право на отримання пенсійних виплат по досягенні 50 та 55 років, а також можливість добровільно набути право участі в накопичувальній професійній пенсійній системі на умовах, визначених у колективних договорах, угодах, та на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.

«Цей законопроєкт може мати значний вплив на пенсійну систему в Україні. Вони тільки подані до парламенту. І не факт, що нардепи їх ухвалять. Але якщо і ухвалять, то вони будуть приблизно у 2022 році», каже Дарина Марчак.

Та поки що урядовий законопроєкт лежить у парламенті без руху – немає навіть висновку профільного Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. І інших рецептів покращення ситуації з пенсіями та пенсіонерами у держави на сьогодні немає.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, Кабінет Міністрів України продовжує працювати над додатковими механізмами підтримки пенсіонерів. Наприклад, 2020 року люди віком від 80 років почали отримувати 500 гривень щомісячної доплати, а вже цьогоріч додаткові виплати в розмірі 400 гривень почнуть отримувати й люди старше 75 років.

Тим часом, більшість українців передпенсійного віку вже традиційно замислюються, як прожити на мізерну пенсію.

«Коли підходиш до цього пенсійного бар’єру, сподіватися доводиться лише на свої сили. Після 60 років хочеться не лише складати копійку до копійки, а можливо і світ побачити. Та і взагалі ще пожити, а не проіснувати»,говорить Олена Маханько.


Матеріал створено в рамках стипендіальної програми «Апґрейд на 360°, яку організувала ГО «Інтерньюз-Україна за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.