- Спорт

Керівник одного з криворізьких ГЗК Метінвесту отримав державну винагороду

Наприкінці травня відбулася урочиста церемонія вручення нагород лауреатам Державної премії України в галузі науки і техніки 2020 року. Дипломи та нагрудні знаки 111 лауреатам держпремії, авторам 14 робіт та винаходів вручили президент Національної академії наук Анатолій Загородній та міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Серед переможців — наукова праця «Екологоорієнтовані технології видобутку залізорудної сировини на шахтах України» авторства криворізько-запорізького тандему вчених та промисловців, один з авторів — генеральний директор Центрального ГЗК Дмитро Шевчик.

В Україні сконцентровано близько 20% світового запасу залізної руди, видобування і переробка якої забезпечує 30% експортного потенціалу країни. За 135 років на Криворіжжі видобуто понад 6 млрд. тонн залізорудної сировини. Це призвело до неминучої трансформації навколишнього середовища. Саме тому робота «Екологоорієнтовані технології видобутку залізорудної сировини на шахтах України» є надактуальною для вирішення проблем охорони довкілля та забезпечення екологічної безпеки.

Колективом авторів, до складу якого увійшли науковці, вчені, керівники та провідні фахівці підприємств ГМК, було розроблено й впроваджено унікальні технології підземного видобутку руд за каскадним принципом відходності. Таким чином розв’язано проблему утилізації відходів гірничодобувної промисловості і забезпечення раціонального використання сировинних ресурсів України. Комплексне впровадження таких екологоорієнтованих технологій дозволяє уникати руйнування земної поверхні та забруднення прісних вод, у рази зменшує забруднення повітря. Ноу-хау повністю виключає просідання земної поверхні і потрапляння високомінералізованих шахтних вод у відкриті водотоки.

«Щиро вдячний за гідну оцінку нашої роботи. Впевнені, що напрацювання у сфері екології стануть у нагоді не одному поколінню науковців та промисловців України. Результати нововведень і показники їх ефективності – вагомий крок вперед! Безумовно, є над чим працювати далі. Сподіваємося, що десятирічний досвід спільної плідної праці з вченими дозволить нам, представникам бізнесу, робити нові прориви у напрямках екологоорієнтованості», — зазначив Дмитро Шевчик, генеральний директор ЦГЗК, співавтор наукової роботи.

«Державна премія України – висока оцінка нашої співпраці з науковцями. Але найбільшою цінністю цієї роботи вважаю реальний ефект і користь для екології промислового Кривбасу, і в першу чергу — для наших людей. Протягом 10 років велася плідна робота з проектування і впровадження нової самохідної вітчизняної техніки з дистанційним керуванням, що значно зменшує негативний вплив на здоров’я гірників наших підприємств. Що стосується підземного видобутку — в шахтах, в умовах з ускладненою вентиляцією, особливо важливо мінімізувати кількість шкідливих викидів. На сьогоднішній день вже створено і функціонують 4 сучасні виробництва з виготовлення безтротилових вибухових речовин, які за характеристиками не поступаються кращим світовим зразкам, а за безпечністю не мають аналогів у світі. Все це – нові, а головне – екологічно безпечні робочі місця», — підкреслив Михайло Короленко, радник операційного директора Операційній дирекції Метінвесту, співавтор наукової роботи.

«Починали роботу над цією актуальною для промислових регіонів України проблемою тільки з однією метою – екологічна безпека держави! За 10 років масштаби нашої спільної праці з керівниками та менеджерами промислових гігантів ГМК переросли рамки виключно наукового дослідження і вийшли на якісно новий і вкрай важливий рівень. Криворіжцям є чим пишатися! Є державна премія! І є вже підтверджені ефективні практики покращення екології нашого міста»
, — розповів Микола Ступнік, доктор технічних наук, ректор Криворізького національного університету, співавтор наукової роботи.

Нагадаємо, Державна премія України в галузі науки і техніки є найвищою державною нагородою у науковій сфері. Цю премію присуджують видатним ученим України за вагомий внесок у розвиток наукових досліджень, розроблення та впровадження нової техніки, матеріалів та технологій, нових способів і методів лікування та профілактики захворювань, вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища.

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.