- Спорт

Де залишити кота на час відпустки: у Кривому Розі відкрили зооготель

Де залишити домашнього улюбленця під час відпустки або відрядження? Можна просити друзів, родичів, сусідів наглянути за хвостатим членом родини, але не завжди є така можливість.

В липні 2021 року у Кривому Розі на території Котодому відкрився зооготель для котів і кішок. Весь прибуток від зооготелю йде на потреби котів і собак, яких волонтерки підібрали з вулиць.

“Дуже багато людей писали і телефонували щодо перетримки на час відпустки. Особливо ті, хто були в Котодомі, і знають, як виглядають наші підопічні”, — говорить Олеся Шаповалова, співзасновниця зооготелю і Котодому.

На платформі olx розміщено 17 оголошень про перетримку домашніх тварин у Кривому Розі. Вартість послуги коливається від 50 до 100 гривень за добу+ корм і наповнювач для туалетів від господарів котика. Ціна на перетримку в Кривому Розі така, як і в інших містах. Багато авторів оголошень пропонують перетримку котів у квартирі, де тварини від різних власників перебувають усі разом в одному приміщенні. Не всі, хто пропонує перетримку, вимагають щеплень. Тому лишати кота комусь вдома небезпечно — тварини можуть побитися і підхопити одне від одного інфекцію.

Родина журналістки “Першого Криворізького” має сумний досвід користування послугами готелю для домашніх тварин при одній із ветклінік міста. Після 10-ти денного перебування у готелі клініки кіт повернувся додому з лишаєм.

У грудні 2018 року волонтерки громадської організації “Best friend” Яна Фіненко і Олеся Шаповалова зібрали від небайдужих громадян 100 тисяч гривень пожертв і придбали будинок у приватному секторі, де сьогодні живуть 42 кота і 12 собак, яких дівчата підібрали з вулиць Кривого Рогу. Його назвали Котодім.

Щоб годувати, прибирати і дбати за такою кількістю тварин, на місяць необхідно 100 кілограмів сухого корму, 60 великих пакунків наповнювача для туалету. Лише на це дівчата витрачають 20 тисяч гривень щомісяця. Також волонтерки лікують та стерилізують своїх підопічних, на це теж потрібні кошти, які криворожанки отримують від небайдужих містян, благочинців та вкладають власні гроші. Ідея монетизувати Котодім назріла у дівчат давно.

У 2019 році знайома власниця кішки поскаржилась “Best friend” на якість перетримки домашніх тварин, яку вона знайшла за оголошенням на платформі olx. Це була звичайна квартира, де всі коти жили в одному приміщенні. Для котів це великий стрес, бо ці тварини — територіальні (ті, що захищають “свою” територію від представників того ж виду). Кішка втекла з перетримки на наступний день. Господарям довелося повертатися з відпустки і шукати свою улюбленицю. Кішку знайшли, але відпустка була безнадійно зіпсована.

Розповідаючи цю історію волонтеркам Котодому, дівчина додала, що не вагаючись довірила б свою кішку Котодому, і спитала, чому вони не надають такої послуги.
Тоді і народився проєкт зооготелю для домашніх котів на території Котодому. Це був січень 2020-го року.

фото зі сторінки Яни у facebook

Яна й Олеся порахували витрати на будівництво окремої будівлі, боксів в ній, утеплення і таке інше, і вже у березні 2020 року дівчата зареєстрували проєкт Зооготелю на краудфандинговій платформі Спільнокошт.

За 3 місяці волонтерки зібрали необхідні 86 675 гривень від 251 доброчинця і у серпні 2020 року почали будівництво готелю.

У липні 2021 року зооготель відкрив двері для домашніх котиків у тестовому режимі.

Зараз тут живуть три кішки. Усього готель може прийняти 8 мешканців одночасно.

Зооготель — це окрема будівля на території котодому, всередині якої розташовані 8 боксів, за котами доглядають двоє людей.

У готелі чисто і немає запахів від перебування інших тварин, тут працює кондиціонер, він підтримує комфортну для тварин температуру.

Коти утримуються в окремих двокімнатних боксах, які оснащенні усім необхідним:

  • туалет
  • миски для води і корму
  • лежанка

Одна кімната в боксі темна і закрита від сторонніх поглядів, інша — світла і більш простора. Котик може обрати ту, яка для нього комфортніша. Волонтерки відслідковують, де коту подобається більше, і переставляють лежанку та туалет у відповідні кімнати. Зі слів зоозахисників, бокси — краща альтернатива, ніж клітки або перебування в одній великій кімнаті. Якщо ви віддавали свого питомця на час відпустки і інший дім, ви, мабуть, помітили, що тваринка ховається у тісний і темний закуток: під ванну, за диван, у шафу. У боксі коти почуваються більш комфортно, ніж в будь-якому іншому незнайомому місці.

Як віддати свого улюбленця у зооготель


Щоб потрапити в готель, ваш кіт чи кішка обов’язково мають бути щепленими.
Волонтерки Яна й Олеся наполягають на щепленні, однак часто стикаються з нерозумінням господарів, мовляв, навіщо вакцинувати домашніх котів, адже вони не ходять на вулицю.

Марія Тарасенко, ветеринарна лікарка київської клініки MaryVet, пояснює необхідність щепити домашніх котів: “Глисти вражають легені кішок і викликають пневмонію і фіброз. Часто роблю розтин таким котам і знаходжу у них в легенях купу личинок. Ганяти глистів, обробляти від бліх і щеплювати потрібно обов’язково всіх тварин. Не має значення, ходять вони на вулицю, чи ні.

Марія Тарасенко, ветеринарна лікарка/facebook

На одязі і взутті власники приносять в будинок різні віруси і інфекції. Герпес, каліцівіроз (респіраторна інфекція у кішок) і панлейкопенія (котяча чумка) — це віруси, які у навколишньому середовищі можуть жити від кількох годин до двох діб. Віруси потрапляють на слизову кішки, яка понюхала взуття або потерлася об людину, а потім вилизала себе. Таким чином занесла вірус в організм.

Робити щеплення котам потрібно щорічно, тому що імунітет нестабільний і не буває так, щоб кішку раз щепили і вона має імунітет на все життя.”


Проживання в зооготелі коштує 100 гривень за добу, також господарям необхідно принести власний корм, яким зазвичай годують кішку чи кота.

“Ми враховуємо всі потреби кішки чи кота і побажання господарів. Треба 4 рази на день годувати, ми годуємо чотири. Треба 6 разів — будемо годувати 6” — коментує Олеся.

Всі кошти, отримані від зооготелю, йдуть на потреби «Котодому».

Щоб віддати свого муркотуна у зооготель, пишіть на сторінку Котодому у соцмережі

Матеріал опубліковано в рамках програми «Журналістика рішень для локальних медіа», яку реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.